6 nejčastějších fitness chyb začátečníků

Začínáš na sobě pracovat, chodíš do fitka, ale nevidíš žádné výsledky? Dnes jsem pro tebe sepsala pár chyb, které by mohly ovlivňovat tvůj progres a kterých by ses měl/a vyvarovat. Každý jsme někdy začínali a i já ve svých začátcích dělala spoustu chyb, o kterých vím, že mě brzdily. Je to každopádně přirozené a naučit se vše správně zabere nějaký čas a úsilí, takže se tím nenech odradit. Důležité je začít, mít trpělivost a pokračovat.

  1. Neřešíš stravu

U spousty začátečníků si všímám, že si myslí, že tím, že začnou cvičit, dosáhnou své vysněné postavy. Jenže cvičením stráví hodinu, max. dvě denně a progres ovlivňuje daleko více aspektů. Tím, že si odjedeš trénink, i když kvalitně, neznamená to, že se díky tomu zbavíš tuku na bříšku, stehnech apod. K tomu je důležité mít správně nastavenou stravu. Tím nemyslím nejíst, úplně vyřadit přílohy nebo se bát jíst po šesté hodině večer. Tím je myšleno mít nastavený kalorický deficit, správně rozdělené makroživiny a volit vhodné potraviny, které dají tělu potřebné živiny. 

  1. Cvičíš každý den

Chápu, že na začátku pociťuješ vysokou míru motivace a nejraději bys cvičil/a každý den. Tělo potřebuje mít ale prostor pro regeneraci, proto je důležité mít naplánovaný i odpočinek. V těchto dnech doporučuji zařadit např. masáže nebo saunu. 

  1. Nezahříváš se před tréninkem

Obzvlášť v zimním období je potřeba se před tréninkem rozehřát. Tím, že svaly před tréninkem zahřeješ, připravíš tělo na fyzický výkon, mentálně se nastavíš na trénink a předcházíš i zranění jako je např. natáhnutí svalu. 

  1. Bojíš se zvedat váhy

Tohle se týká především ženského pohlaví. Nemarni čas ve fitku jen na běžícím pásu! Tím nedosáhneš své vysněné pevné postavy ani kulatého zadku. K tomu jsou třeba váhy a silový trénink. Kardio ber jako doplněk, který ti pomůže navýšit kalorický výdej. 

  1. Nebo naopak zvedáš příliš vysoké váhy, ale na úkor techniky

A tohle se týká zase především mužského pohlaví. Co nejvyšší váha neznamená největší progres nebo největší svaly. Pokud při daném cviku nedokážeš efektivně procítit daný sval, pro který je cvik určený, ale musíš si dopomáhat vším možným, tak je ti velká váha k ničemu a ani ti to nezaručuje lepší progres. Spíš rychlejší cestu ke zranění. 

  1. Špatná technika

Tohle je něco, s čím se potýká na začátku úplně každý a k doladění perfektní techniky to chce čas a opakování daného pohybu stále dokola. Pokud ale máš možnost, nech si poradit od někoho zkušenějšího, kdo na tebe dohlédne, ať tvé cvičení není více na škodu než k užitku. 

A jaké byly tvoje začátky? Dej nám vědět!
vaše Sandra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SelfPWR